Dnia 22 lipca 2020 r. Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt III CZP 31/19, podjął uchwałę w sprawie kosztów opieki nad poszkodowanymi. W sentencji uchwały stwierdził, że:
„Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie.”
Uchwałą została podjęta na wniosek Rzecznika Finansowego z dnia 29 kwietnia 2019 r., który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach. Odszkodowanie przysługuje na podstawie art. 444 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Sprawa dotyczyła osób, które poświeciły swój czas dla sprawowania opieki nad osobami bliskimi, jednakże nie zrezygnowały z wykonywania pracy zarobkowej, w związku z czym nie utraciły dochodów. Jednak sprawując pomoc włożyły określony wysiłek, wykonując pracę związaną z pielęgnacją oraz poświeciły swój czas. Co do zasady odszkodowania wypłacane z obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej uwzględniały wspomniane koszty. Jednakże niektóre zakłady ubezpieczeń zakwestionowały tę praktykę.
Po otrzymaniu wytycznych wskazanych w treści uzasadnienia tej uchwały, zakłady ubezpieczeń, które do tej pory stosowały odmienne procedury, powinny wznowić postępowania likwidacyjne, w których odmówiono zapłaty roszczeń i dokonać wypłaty dodatkowego odszkodowania.
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Północna 37 lok. 2
91 - 425 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl