Kancelaria Jarosława Baraniaka w Łodzi specjalizuje się w świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu szeroko rozumianego prawa autorskiego.
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności. Utwór nie musi przy tym być skończony.
Świadczona obsługa koncentruje się wokół poniższych zagadnień:
reprezentacja oraz prowadzenie spraw dotyczących zaprzestania naruszeń praw autorskich, o odszkodowania z tego tytułu.
sporządzenie i opiniowanie umów dotyczących praw własności intelektualnej oraz umów licencyjnych.
rejestracja i ochrona znaków towarowych oraz praw patentowych.
reprezentowanie i prowadzenie sporów dotyczących obrotu oraz ochrony praw własności intelektualnej.
♦ Sprawy prowadzone przez kancelarię z dziedziny prawa autorskiego i własności intelektualnej ♦
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). O powstaniu prawa autorskiego nie decyduje stopień wartości opracowanego dzieła. Nawet niewielkie znaczeniowo opracowania, byleby cechował je element twórczości autora, mogą stanowić przedmiot ochrony autorskiej w rozumieniu art. 1 prawa autorskiego.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 stycznia 2020 r. sygn. akt II GSK 3661/17 dokonał analizy po kątem stwierdzenia czy przygotowanie i wygłoszenie wykładu na wskazany temat może stanowić utwór. Sąd uznał, iż warunkiem, aby wykładowi można było przypisać cechy utworu, jest spełnienie przezeń wyłącznie naukowego, niestandardowego charakteru, niepowtarzalności, wypełnienie kryteriów twórczego i indywidualnego dzieła naukowego, a nie - posiadania charakteru odtwórczego, polegającego jedynie na wykonywaniu czynności wymagających określonej wiedzy i zdolności do jej przekazania.
Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. akt I AGa 270/18, uznał iż utworem jest nie tylko obiekt budowlany ale także rysunek obiektu, plan lub inne ustalenie (w domyśle jego formy). Przedstawienie autorskiej niestandardowej wizji bryły budynku: w jej kształcie, kolorystyce jest wystarczające do uznania, że opublikowano utwór plastyczny. Ochronie prawa autorskiego nie podlega oczywiście samo techniczne rozwiązanie zawarte w dokumentacji, gdyż z reguły stoi temu na przeszkodzie brak cechy indywidualności, ale może ona objąć zarówno "dzieła techniczne" jako całość dokumentacji projektowej jeżeli konkretna dokumentacja ma cechy wyróżniające i zawiera - uzyskane przy wykorzystaniu swobody twórczej - jak i poszczególne jej części obejmujące swoiste cechy osiągnięte dzięki indywidualnemu wkładowi pracy twórczej autora. Cechy wyróżniające, indywidualne mogą więc także dotyczyć fragmentów tej dokumentacji jako przejaw działalności twórczej o jakim mowa w art. 1 ust1 prawa autorskiego.
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Narutowicza 18/7U
90 - 135 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl