W świecie prawnym, gdzie sprawy sądowe mogą ciągnąć się latami, osiągnięcie szybkiego wyroku jest niczym złoty strzał w dziesiątkę. Nasza kancelaria miała zaszczyt reprezentować klienta w sprawie przeciwko jednemu z największych banków w Polsce - PKO BP. Tym razem chodziło o niezwykle ważną i aktualną kwestię frankowiczów - nasz klient, posiadacz kredytu we frankach szwajcarskich, stanął w obliczu nierównego boju z potężną instytucją finansową.
Wygrana z PKO BP: Sukces Kancelarii
Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, precyzyjnemu przygotowaniu strategii prawnej oraz wykorzystaniu wszystkich dostępnych nam narzędzi, udało się osiągnąć coś, co wielu uznałoby za niemożliwe. Pozew, złożony pod koniec stycznia, rozstrzygnięty został na korzyść naszego klienta już w przeciągu miesiąca (!), a sąd unieważnił umowę kredytową, uznając ją za niekorzystną i niesprawiedliwą dla kredytobiorcy.
Unikatowy przypadek Frankowicza
Sprawa, którą prowadziliśmy, dotyczyła kredytu na spłatę poprzedniego zobowiązania mieszkaniowego oraz dokończenie budowy domu. Nasza argumentacja opierała się na kilku kluczowych punktach, które zdecydowanie przemawiały za naszym klientem. Po pierwsze, zwróciliśmy uwagę na nieważność umowy kredytowej, argumentując, że nie została ona indywidualnie negocjowana, a bank nie poinformował klienta o ryzyku kursowym. Te aspekty, w połączeniu z brakiem transparentności oraz obecnością klauzul abuzywnych, stanowiły mocne podstawy do zakwestionowania ważności umowy.
Ustalenie nieważności umowy: Argumentowano, iż umowa kredytu jest nieważna i powinna być traktowana jako nigdy nie zawarta, co oparto na braku indywidualnego negocjowania warunków umowy oraz nieprawidłowościach w informowaniu o ryzyku kursowym.
Interes prawny w ustaleniu nieważności: Zaznaczono, że powodowie mają wyraźny interes prawny w uzyskaniu orzeczenia o nieważności umowy, aby uniknąć przyszłych sporów dotyczących wysokości świadczeń pieniężnych należnych bankowi.
Brak indywidualnego negocjowania: Wskazano, że umowa została zawarta na wzorcu przedsiębiorcy, co świadczy o braku możliwości rzeczywistego wpływu konsumenta na treść postanowień umownych.
Brak informacji o ryzyku kursowym: Podkreślono niezrealizowanie przez bank obowiązku informacyjnego w zakresie ryzyka kursowego, co wprowadziło klientów w błąd co do stabilności kursu franka szwajcarskiego.
Klauzule niedozwolone: Zidentyfikowano klauzule abuzywne dotyczące sposobów wyliczenia kwoty kredytu i rat, które nie były jasne dla konsumenta i stwarzały dla niego niekorzystne warunki.
Złotowy charakteru umowy: Argumentowano, że mimo walutowego określenia kredytu, w rzeczywistości był on spłacany w złotych, co wskazuje na pozorny charakter walutowości umowy.
Skutki ustalenia nieważności umowy: Podniesiono, że nieważność umowy powinna być rozpatrywana z perspektywy jej skutków ab initio, co oznacza traktowanie umowy jako nigdy nie zawartej i wymaga zwrotu pobranych rat kredytu.
Wygrana w tej sprawie nie tylko jest dowodem na determinację naszej kancelarii w dążeniu do sprawiedliwości dla naszego klienta. Ten wyrok pokazuje, że możliwe jest skuteczne stawienie czoła praktykom bankowym, które nie służą interesom kredytobiorców. Nasza kancelaria udowodniła, że sprawiedliwość może być szybka i skuteczna, a prawa konsumentów są w stanie obronić przed działaniami instytucji finansowych, które nie zawsze postępują w zgodzie z obowiązującym prawem.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy doprowadzić do tak pozytywnego rozstrzygnięcia, i pozostajemy gotowi do dalszej walki o sprawiedliwość w imieniu wszystkich, którzy jej potrzebują.
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Narutowicza 18/7U
90 - 135 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl