W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w sposób niezgodny z prawem, pracownikowi przysługuje roszczenie bądź o przywrócenie do pracy bądź o odszkodowanie. Wybór jednego z tych roszczeń należy do pracownika. W przypadku dochodzenia odszkodowania, jego wysokość odpowiada wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Natomiast w przypadku uwzględnienia roszczenie o przywrócenie do pracy, następuje ponowne zatrudnienie pracownika na dotychczasowych warunkach. Tak też było w sprawie naszego klienta. Sąd w wyroku przywrócił pracownika do pracy. Co się zatem wydarzyło, że pracownik dodatkowo otrzymał 27 tyś zł.?
Tego typu roszczenie ma swoje ograniczenia. Wynagrodzenie przysługuje jednak nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Wyjątkową sytuację mają jednak m.in. kobiety w ciąży czy też pracownicy, którym pozostało nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Takie osoby uzyskać mogą wynagrodzenie za cały okres pozostawanie bez pracy, bez wspomnianych ograniczeń. W takiej właśnie sytuacji był mój klient, który znajdował się tzw. okresie ochronnym, gdyż zostało mu mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zgodnie z art. 39 k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przesłanką zakazu wypowiedzenia z art. 39 k.p. jest zatem możliwość nabycia przez pracownika prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 k.p. oznacza zakaz złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu w okresie przedemerytalnym określonym w tym przepisie.
W opisywanej sprawie pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę wbrew zakazowi z art. 39 k.p., gdy pracownik znajdował się w okresie ochronnym. Powyższe skutkowało tym, iż pracodawca nie tylko miał obowiązek przywrócenia pracownika do pracy, ale również zapłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Co istotne roszczenie przysługuje również w przypadku, gdy pracownik w okresie pozostawania bez pracy podjął się innej pracy. Cały proces trwał ok. 9 miesięcy zatem kwota odszkodowania urosła aż do 27 tyś.
Mając na uwadze powyższą sprawę, widzimy jak ważna przed podjęciem decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę jest konsultacja ze specjalistą. Co ważne, wysokość wynagrodzenia, które ma być przyznane pracownikowi za czas pozostawania bez pracy, ustala się jest tak samo, jak ekwiwalent za urlop, zatem uwzględnia się również wszelkie zmienne składniki wynagrodzenia (np. premie). Zatem ewentualne niedopatrzenia mogą okazać się bardzo kosztowne.
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Narutowicza 18/7U
90 - 135 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl