Rejestracja znaku towarowego
Na wstępie warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z faktu zarejestrowania znaku towarowego. Rejestrując określony znak towarowy uzyskujemy wyłączne prawa na używanie go, jednak jedynie w działalności zarobkowej lub zawodowej. Odnosząc się zatem do przykładu związanego z gwiazdą AC Milanu, nie ma obaw, że osoby, które na szkolnym boisku będą naśladować swojego idola, narażą się na jakiekolwiek konsekwencje prawne.
Niekonwencjonalne znaki widzialne.
O ile, możliwość zarejestrowania znaku graficznego, np. logo firmy, jest znana raczej każdemu przedsiębiorcy, tak mało który z nich, słyszał o kategorii znaków towarowych niekonwencjonalnych widzialnych. Mowa tu o możliwości zastrzeżenia znaku towarowego przedstawiającego np. ruch przedmiotu lub gest człowieka. Nowe kategorie znaku towarowego, wprowadziła nowelizacja ustawy Prawa własności przemysłowej, która weszła w życie 16 marca 2019 r. Poniżej kolorem czerwonym, różnice w brzmieniu treści art. 120 p.w.p.
Przed nowelizacją:
Art. 120. 1. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.
Obecna treść:
art. 120. 1. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
W uzasadnieniu nowelizacji znajdziemy wyjaśnienie zmian. Skutkiem konieczności dostosowania p.w.p. do Dyrektywy jest zmiana definicji znaku towarowego, która rezygnuje z konieczności przedstawienia znaku towarowego w sposób graficzny. Dotychczas warunkiem koniecznym było, iż znakiem towarowym może być takie oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny. W aktualnych warunkach gospodarki i postępu technologicznego, taki wymóg jest przestarzały, mając na uwadze nietradycyjne znaki towarowe, np. dźwięki. Dlatego z uwagi na środki technologiczne proponuje się rezygnację z wymogu przedstawienia znaku towarowego w formie graficznej. W konsekwencji zgodnie z nowelizowanym przepisem znakiem towarowym będzie mogło być każde oznaczenie, jeżeli będzie umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy i będzie możliwe przedstawienie tego znaku w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na ten znak (art. 1 pkt 1 projektu).
Znaki ruchome, jak do tej pory stanowią niewielki odsetek dokonywanych zgłoszeń znaków towarowych, jednak z uwagi na rozwój komputerowej animacji i technologii, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna się tej możliwości przyjrzeć bliżej. Nowe przepisy mogą być istotne przede wszystkim dla branży IT, gdyż stwarzają możliwość uzyskania ochrony patentowej do gier.
Słowa kluczowe: znak towarowy, znak ruchomy, niekonwencjonalny znak towarowy, urząd patentowy.