W czerwcu 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał jedne z najbardziej istotnych wyroków w sprawach frankowych. Mowa o wyroku TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie nr C-287/22 dot. możliwości żądania przez kredytobiorcę zawieszenia spłaty rat w trakcie trwania sporu o unieważnienie kredytu frankowego oraz wyroku TSUE z dnia 16 czerwca 2023 r. w sprawie nr C-520/21 dot. zasad rozliczania nieważnej umowy kredytu frankowego. Jak duże znaczenie mają ww. wyroki dla frankowiczów? Przekonamy się w dzisiejszym wpisie.
Oznacza to, iż zawieszenie płatności rat na czas trwania postępowania sądowego jest możliwe! Sąd rozpoznający sprawę frankową powinien udzielić zabezpieczenia roszczeń i zawiesić spłatę rat kredytowych, jeśli wymaga tego zapewnienie skuteczności orzeczenia.
Trybunał stwierdził również, że sąd krajowy powinien indywidualnie, w każdej rozpatrywanej sprawie, dokonać oceny przesłanek i w razie potrzeby udzielić zabezpieczenia oraz dokonać zawieszenia spłaty rat. Wydaje się, iż powyższe orzeczenie Trybunału powinno przynieść frankowiczom sporo wytchnienia, bowiem dzięki wyrokowi będą mogli w spokoju oczekiwać na prawomocne rozstrzygnięcie w swojej sprawie, nie martwiąc się z czego zapłacą kolejną ratę nieważnego kredytu frankowego.
Jak bardzo przełomowy jest to wyrok dla wszystkich Frankowiczów odzwierciedla komentarz Rzecznika Finansowego, którego to udzielił bezpośrednio po wyroku TSUE: „To kolejne przełomowe dla konsumentów orzeczenie TSUE. Kredytobiorca będzie mógł żądać zawieszenia płatności rat na czas trwania postępowania sądowego dotyczącego unieważnienia umowy kredytowej. To będzie ogromna ulga dla wielu kredytobiorców, nie tylko finansowa, ale przede wszystkim psychiczna. Rata kredytu, który prawdopodobnie obarczony jest sankcją nieważności nie będzie już kulą u nogi, wpływającą destrukcyjnie na zdrowie czy relacje rodzinne. Do tej pory problemem była niejednolita praktyka polskich sądów w tym zakresie. Dzisiejszy wyrok TSUE sprawia, że sądy nie powinny mieć w tego typu sprawach większych wątpliwości, a kredytobiorcy odczują realną ulgę bez konieczności czekania na ostateczny rezultat długotrwałego postępowania sądowego.”.
W drugim opisywanym w dzisiejszym wpisie wyroku TSUE z dnia 16 czerwca 2023 r. Trybunał rozstrzygnął w sprawie pytania prejudycjalnego polskiego sądu dotyczącego tego, czy bankowi lub konsumentowi przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po uznaniu umowy kredytu frankowego za nieważną, ze względu na nieuczciwe warunki umowne.
Zgodnie z ww. wyrokiem, Trybunał orzekł, iż bankom nie przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po uznaniu umowy kredytu frankowego za nieważną ze względy na nieuczciwe warunki umowne. Tym samym, frankowicze mogą żądać od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych!
W swoim wyroku Trybunał podkreślił, iż dodatkowe wynagrodzenie nie należy się bankom, ponieważ nie można premiować przedsiębiorcy, który stosuje nieuczciwe zapisy w umowie. W umowach kredytowych nie można bowiem dopuścić do tego, by jedna ze stron czerpała korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania!
Wyrok w sprawie nr C-520/21 to kolejne orzeczenie, w którym TSUE opowiada się po stronie konsumentów. Przy analizie ww. wyroku nie może zabraknąć komentarza Rzecznika Finansowego: „Dzisiejszy wyrok TSUE to kolejny, niezwykle istotny etap w wieloletniej batalii o sprawiedliwość, jaką frankowicze musieli stoczyć z bankami, oferującymi toksyczne kredyty. Nie ma już żadnych wątpliwości, że kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału. (…) Należy jednak pamiętać, że żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować wielu ludzkich tragedii, ogromu bólu i cierpienia, które stały za nieuczciwymi kredytami. To także niezwykle ważna lekcja dla wszystkich instytucji finansowych, które powinny konstruować produkty finansowe tak, żeby były wolne od nieuczciwych i bezprawnych postanowień, zamiast kierować się wyłącznie chęcią zysku.”.
Podsumowanie
Niniejszy wpis i zawarte w nim rozważania jasno pokazują, iż orzecznictwo TSUE oraz polskich sądów opowiada się po stronie kredytobiorców. Dzięki takim właśnie orzeczeniom kształtuje się jednolita linia orzecznicza, co tylko pozytywnie wpływa na polski wymiar sprawiedliwości.
Frankowicze, z uwagi na wciąż rosnące raty zaciągniętego kredytu frankowego, borykali się z wieloma problemami psychicznymi oraz finansowymi. Wielu z nich zapewne nie dało rady wygrać tegoż pojedynku. Dziś frankowicze mają wszelkie potrzebne narzędzia, by walczyć o swoje prawa i w końcu wygrać walkę z nieuczciwymi praktykami niektórych podmiotów!
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Północna 37 lok. 2
91 - 425 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl