Rządowy projekt ustawy dotyczącej walki z epidemią koronawirusa przewiduje przedłużenie czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) na dotychczasowych warunkach do dnia 30 czerwca 2020 r.
31 marca 2020 r. zakończyło się 8. posiedzenie Senatu, w trakcie którego, zostały przyjęte ustawy dotyczące walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami, stanowiące tzw. tarczę antykryzysową. Ustawy w założeniu wprowadzają kolejne instrumenty, które mają pozwolić na skuteczną walkę z COVID-19. Jak się okazuje, ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będzie miała ogromny wpływ na osoby, które aktualnie wynajmują mieszkania lub lokale usługowe.
Art. 31s ust. 1 projektu ustawy przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużenie umowy następuje wyłącznie na podstawie oświadczenia woli najemcy, a wynajmujący nie będzie mógł się temu sprzeciwić. Oświadczenie musi zostać złożone wynajmującemu, najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania umowy najmu. Ponadto w/w projekt ustawy zakłada, że do dnia 30 czerwca 2020 r. niedopuszczalne będzie wypowiedzenie najemcy umowy najmu lokalu oraz wysokości czynszu w takim lokalu.
Przykładowo, w sytuacji, gdy ostatnim dniem obowiązywania umowy najmu zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy jest dzień 30 kwietnia 2020 r., jej okres obowiązywania zostanie wydłużony do dnia 30 czerwca 2020 r., o ile najemca najpóźniej w dniu 30 kwietnia złoży wynajmującemu właściwe oświadczenie.
W art. 31s ust. 3 projektu ustawy zastrzeżono, że powyższe rozwiązanie nie będzie miało zastosowania m.in. w poniższych przypadkach:
- gdy najemca pozostaje w zwłoce z zapłatą opłat za używanie lokalu, za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, a kwota ta przekroczyła kwotę czynszu należnego za jeden miesiąc;
- gdy używa tego lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem;
- regulacja nie będzie również miała zastosowania do najemcy lokalu mieszkalnego, któremu przysługuje tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać tego lokalu.
Zagrożenia
Projekt ustawy może wprowadzić dużo zamieszania na rynku mieszkań na wynajem, gdyż nie precyzuje co się stanie w sytuacji, gdy okres obowiązywania umowy najmu wydłuży się do 30 czerwca, a wynajmujący już wcześniej podpisał umowę z innym najemcą, która miała zacząć obowiązywać w okresie pomiędzy 31 marca – 30 czerwca 2020.
Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
Dnia 26 marca 2020 r., Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił uwagi do opisywanej specustawy, w których przedstawił jeszcze bardziej rygorystyczne obowiązki dla wynajmującego. Zdaniem RPO regulacja wymaga uzupełnienia poprzez nałożenie na wynajmującego obowiązku poinformowania najemcy o możliwości złożenia oświadczenia wyrażającego zgodę na przedłużeniu umowy najmu, gdyż najemca może o tym nie wiedzieć.
Senackimi poprawkami zajmie się teraz Sejm. Po powtórnym uchwaleniu ustawa będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
385176670
+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Narutowicza 18/7U
90 - 135 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl