+48 690 519 875
Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak Łódź
adres:
ul. Północna 37 lok. 2
91 - 425 Łódź
e-mail:
poczta@kancelariabaraniak.pl
385176670
Podane dane osobowe przetwarzane będą w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora w postaci kontaktu z użytkownikami strony. Udostępnienie danych jest dobrowolne, jednakże jest ono niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
Oferta obsługi prawnej skierowana jest do osób fizycznych, jak również do przedsiębiorstw. Kancelaria świadczy pomoc pracownikom oraz zapewnia właściwe wdrożenie w życie przepisów prawa pracy, w sposób dostosowany do potrzeb biznesowych.
Świadczona obsługa koncentruje się wokół poniższych zagadnień:
Wypowiedzenia umowy o pracę w trybie zwykłym lub trybie natychmiastowych (dyscyplinarnym),
Reprezentowanie klientów w trakcie kontroli ZUS oraz w postępowaniach sądowych w sprawach sądowych z odwołań od decyzji ZUS.
Przeprowadzanie audytów mających na celu weryfikację dokumentacji i działań pracodawcy pod kątem zgodności z przepisami prawa pracy, BHP i ZUS.
Przygotowanie procedur mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom, zmierzające do ograniczenia potencjalnej odpowiedzialności pracodawcy z tytułu mobbingu i dyskryminacji.
Doradztwo w sprawach z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wsparcie w zakresie outsourcingu usług oraz korzystania z pracowników zewnętrznych.
Najczęstszym rodzajem sporów w jakim kancelaria reprezentuje klientów, są sprawy dotyczące niezgodnego z prawem, bądź nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem.
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta, w przypadku umów o pracę zawartych na czas oznaczony.
Wypowiedzenie umowy o prace za wypowiedzeniem jest zwykłym sposobem rozwiązania umowy. W wyroku z dnia 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97 Sąd Najwyższy, stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, skoro wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Brak oczekiwanej przez pracodawcę dbałości, staranności i uwagi w wykonywaniu obowiązków, w pełni uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.
Za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania, bądź przywrócenia do pracy.
W przypadku wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (tak stanowi art. 45 § 1 k.p.).
Publikacje w mediach:
Jak legalnie dorobić na urlopie macierzyńskim? Bankier.pl, 21.02.2021r.
Publikacja dostępna pod adresem - www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-legalnie-dorobic-na-urlopie-macierzynskim-8055895.html
Najlepsi 2021
Gałąź prawa związana ze stosunkiem pracy, określająca prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców.